Jak uprawiać zakupione u nas rośliny

Na licznie powtarzające się pytania osób zainteresowanych z powodu braku czasu staramy się przynajmniej w ten sposób dać odpowiedź. Zakupione u nas rośliny należy przesadzać do doniczek o 1 cm większych dopiero po roku, w okresie od marca do sierpnia. W innym terminie przesadzane rośliny wymagają wyższej temperatury otoczenia i ograniczenia ilości wody, należy podlewać tylko w ciepłe dni i to w niewielkich ilościach.

Przy przesadzaniu stosujemy mieszankę:

  • 1/3 ziemi piaszczysto-gliniastej z domieszką liściastej lub inspektowej,
  • 1/3 torfu ogrodniczego,
  • 1/3 gruboziarnistego żwiru, 3-5 mm kruszywa ceglanego, żużlowego tub perlitu.

Dodając więcej ziemi gliniastej na niekorzyść ziemi liściastej uzyskamy wzrost wolniejszy, natomiast ładniejsze wybarwienie cierni i kwiatów. Dla prawidłowego wzrostu roślin duże znaczenie posiada kwasowość ziemi. Średni wskaźnik kwasowości ziemi dla roślin sukulentycznych wynosi około 6 pH. Przy zakwaszaniu ziemi stosujemy kwas fosforowy, który równocześnie wpływa dodatnio na kwitnienie, można stosować azotowy lub siarkowy.

Kaktusy

Są to rośliny występujące na terenie obu Ameryk i przyległych wyspach. Wymagają większego nasłonecznienia.

Na obfitość kwitnienia wpływa okres spoczynku roślin od listopada do lutego (bez podlewania) i trzymanie ich w temperaturze ok.+10°C. Rośliny trzymane w ciepłym mieszkaniu należy raz w tygodniu spryskiwać (część nadziemną) letnią wodą (deszczową) za pomocą rozpylacza.

Kaktusy wiosną i jesienią należy podlewać ostrożnie, ograniczając ilość wody.

W okresie letnim podlewamy obficiej, gdy jest gorąco wskazane jest wieczorem lub wcześnie rano spryskiwanie roślin (nie pryskać przy pełnym słońcu, gdyż mogą wystąpić oparzeliny).

W okresie pełnego wzrostu możemy zasilać wszystkie rośliny nawozem do kaktusów wg załączonego przepisu raz na dwa tygodnie (dwa do cztery razy w sezonie letnim).

Dość często kolekcje niszczy czerwony pajączek - przędziorek (uszkodzenie naskórka). Przyczyną rozmnażania się jego jest zbyt suche powietrze. Chcąc zapobiec rozmnażaniu się przędziorka należy stworzyć wilgotny mikroklimat przez spryskiwanie roślin w ciepłe dni zimną wodą tub opryskiwać roztworem wg przepisu "Roztoczolem" tub zagazować "Aerozolem do szklarni", "Muchozolem" (zachować ostrożność) również można stosować "Denaturat" (tytko pędzlowanie).

Zdarza się, że w kolekcji występują: wełnowce (cytrusowy, szklarniany) żerując na części nadziemnej rośliny i wełnowiec korzeniowy na części podziemnej. Opanowane przez szkodniki rośliny opryskiwać preparatem o nazwie Mospilon 20sp w ilości 1g na litr wody lub "Denaturat" (tylko pędzlowanie nie przy pełnym słońcu,gdyż mogą wystąpić oparzeliny).

Rośliny szczepione

Nie można ich przesuszyć dlatego podlewa się je przez cały rok zwracając uwagę na zachowanie proporcji pomiędzy światłem a wodą. Zimowanie w temp. powyżej +15°C.

Inne sukulenty

Do tej grupy należą rośliny z takich rodzajów jak; Aeonium, Agava, Aloes, Crassula, Echeveria, Euphorbia, Gasteria, Haworthia, Huernia, Katanchoe, Sedum, Senecio, Stapelie itp. Rośliny te znoszą rozproszone światło i wymagają większej ilości wody niż pozostałe grupy. Należy je obficiej podlewać od III-XI. W pozostałe miesiące ograniczamy podlewanie w zależności od ilości światła i temperatury otoczenia. Im mniej światła i niższa temperatura podlewamy rzadziej.

Nawożenie w czasie intensywniejszego podlewania nie więcej niż jeden raz w miesiącu.

Przypołudniki - Mesembryanthemaceae

Większość roślin występuje na kontynencie afrykańskim, należą do nich takie rodzaje jak Lithops, Conophytum tzw. "żywe kamienie" oraz Aloinopsis, Bergeranthus, Delosperma, Faucaria, Lampranthus, Pleiospilos, Trichodiadema itp.

WYMAGANIA: Dużo słońca i ciepła. Podlewanie w małych dawkach w miesiącach III-V i X-XI. Obfitsze podlewanie od połowy V do końca IX, kiedy mają swój intensywny okres wzrostu. W pozostałe miesiące wymagają okresu spoczynku i w tym czasie ich nie podlewamy utrzymując temperaturę w granicach 10÷12°C.